Erimtan koleksiyonu, neredeyse tümü Anadolu kökenli, yaklaşık iki bin taşınır eserden oluşan, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi denetiminde, kayıtlı, özel bir arkeoloji koleksiyonudur.

MÖ üçüncü binden Bizans Dönemi’ne kadar uzanan bir zaman dilimini kapsayan koleksiyon, ağırlıklı olarak Roma Dönemi’ne ait eserlerden oluşmaktadır. Roma Dönemi’ne ait cam eserler (şişeler, kaseler, sürahiler, bardaklar, az sayıda bilezik ve yüzük), mühür kazınmış yüzük taşları (gems) ve sikkeler (altın, gümüş, bronz Hellenistik-Roma ve Bizans Dönemlerine ait) koleksiyon içinde öne çıkan gruplardır.

Bu gruplardan camların ve yüzük taşlarının uzmanlar tarafından hazırlanmış Türkçe ve İngilizce katalogları yayınlanmıştır .(Ancient Glass of Asia Minor A Private Collection. C. S. Lightfoot-Melih Arslan. Ankara: 1992; Ancient Gems and Finger Rings from Asia Minor Yüksel Erimtan Collection. Koray Konuk-Melih Arslan. Ankara, 1992).

Koleksiyondaki diğer önemli eser grupları arasında çanak çömlekler, bronz eserler, takılar ve az sayıda da olsa çivi yazılı tabletlerle mühürler ve Bizans Dönemi’ne ait eşyalar yer almaktadır. Belirli konsantrasyon alanları olmakla birlikte, koleksiyon eklektik bir yapıya sahip ve çok dönemlidir.