MÜZE EĞİTİMİ

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, açılışıyla beraber Koleksiyon Sergisi’ne paralel olarak özel etkinlikler tasarladı. Farklı yaş gruplarına yönelik bu etkinlikler, müze koleksiyonunda bulunan, tarihi M.Ö 3000 yılına kadar uzanan Anadolu uygarlıklarına ait eserlerinden yola çıkılarak hazırlandı. Uzman eşliğinde sergi gezisi ile başlayan eğitim programında çocuklar mitolojik karakterlerle tanışıyor, ihtişamlı Roma uygarlığının günlük yaşam öykülerinin parçası oluyor, Roma alfabesini öğreniyor, sikkeler ve adak yazıtları tasarlayıp üretiyorlar.

Programda 4-6 yaş grubu çocuklar için Fantastik Kahramanlar, 7-10 yaş grubu için Sihirli Sikkeler, 11-14 yaş grubu için Kilden Tablet etkinlikleri düzenleniyor. Programlara katılım için rezervasyon gereklidir.

Rezervasyonlu okul programlarına katılan öğrencilerden kişi başı 7 TL ücret alınmaktadır. Her 10 öğrenciye eşlik eden bir yetişkinden giriş ücreti alınmaz.

Rezervasyon için (0312) 311 04 01 numaralı telefondan veya Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

FANTASTİK KAHRAMANLAR

4-6 yaş grubu Süre: 60 dk. Atölye çalışması çocukların en sevdiği masal kahramanları ve en sevdikleri hayvanlar üzerine konuşmaları ile başlar. Çocuklar, insan ve hayvan özelliklerine sahip bir kahraman yaratsalar kahramanlarının nasıl özellikleri olacağı sorusunu cevaplandırdıktan sonra Antik Yunan mitolojisinde yer alan doğaüstü kahramanları tanıtan öyküleri dinlerler. Bu kahramanların yaşamış olabileceği zamanları hayal ederken kendi kahramanlarını karton şablonlar üzerinde tasarlayıp renklendirerek atölye çalışmasını tamamlarlar ve kahramanlarını günün hatırası olarak yanlarına alırlar.

SİHİRLİ SİKKELER

7-10 yaş grubu Süre: 90 dk. Eski Anadolu uygarlıklarında gündelik yaşamın ele alındığı atölye çalışmasında çocuklar, kilden kendi tasarladıkları sembollerle altın ve gümüş renginde sikkeler üretirler. Daha sonra bu ürettikleri sikkeleri nasıl kazandıklarını ve nasıl harcayacaklarını düşünerek eski bir Roma pazarına alışverişe gittiklerini hayal ettikleri bir drama çalışması gerçekleştirirler. Atölyede bulunan yiyecek, içecek ve giysi üretebilecekleri ham maddeleri inceler ve ölçü birimlerini öğrenirler.

KİLDEN TABLET

11-14 yaş grubu Süre: 90 dk. Atölye çalışması eski Romalıların inanışları doğrultusunda, sağlıklı yaşam, verimli hasat, bolluk ve bereket dileklerini belirttikleri adak yazıtlarına odaklanır. Uzman eşliğinde sergi gezisini tamamlayan çocuklar, atölyede Roma alfabesini öğrenerek, kendileri, aileleri ve 2 arkadaşları için iyi dilek ve isteklerini kilden hazırladıkları tabletler üzerine Roma harfleriyle yazarlar ve çeşitli süslemeler ile renklendirirler. Atölye bitiminde çocuklar bu yazıtları sevdiklerine hediye etmek üzere yanlarına alırlar.

Güncel eğitim etkinlik programı için:  http://erimtanmuseum.org/index.php/tr/etkinlikler.html

-->